Reklama

Dyskopatia u psa

 

Co to jest dyskopatia?


Dyskopatia u psa to najprościej mówiąc, przewlekła choroba  polegającej na patologicznych zmianach krążków międzykręgowych. Krążki międzykręgowe to przestrzenie znajdujące się między kręgami w naszym kręgosłupie. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia, które powoduje dyskopatię to wypadnięcie, przesunięcie lub zniszczenia tarczek międzykręgowych, na skutek których dochodzi do zaburzenia ich funkcjonowania i wskutek tego do podrażnienia nerwów. Zmiany te powstają latami, a nieprawidłowości stopniowo się nasilają. Dlatego ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, co pozwala leczyć ją w sposób nieinwazyjny. Objawem dyskopatii mogą być drętwienia, osłabienie kończyn, niedowłady, a także osłabiony odruch kolanowy.

 


Jakie są przyczyny dyskopatii?


We wstępnej diagnozie trudno najczęściej od razu stwierdzić, co było przyczyną powstania zmian w krążkach międzykręgowych u konkretnego psa. Powodem najczęściej (oprócz predyspozycji rasowych) są przeciążenia kręgosłupa, wynikające z różnych czynników. Wykrycie pochodzenia choroby oraz stanu jej zaawansowania jest kluczowe w prawidłowo prowadzonym leczeniu. Dlatego tak dużą rolę przy podejrzeniu dyskopatii przywiązuje się do diagnostyki. Lekarz weterynarii powinien zalecić szczegółowe badania, zanim podejmie decyzję o sposobie leczenia. 

 


 

Jakie rasy psów najczęściej borykają się z problemem dyskopatii?

  • Jamnik
  • Pudel
  • Doberman
  • Pekińczyk
  • Cocker spaniel
  • Shih Tzu
  • Beagle
  • Buldog francuski

 

Jak postępuje choroba dyskopatii?


Pierścień włóknisty ulega zwyrodnieniu, traci swoją sprężystość i wytrzymałość. Natomiast znajdujące się w jego środku jądro miażdżyste traci swoją pierwotną konsystencję – staje się twardsze, ulega skostnieniu (zwapnieniu). Powoduje to pęknięcie pierścienia, a jądro może częściowo lub całkowicie przemieścić się w kierunku rdzenia kręgowego i zacząć go uciskać, zaburzając w ten sposób przepływ impulsów między mózgiem a nerwami obwodowymi. Taki ucisk powoduje bardzo silny ból i zaburzenia neurologiczne – np. utykanie, bolesność i sztywność kończyn, a nawet całkowity ich paraliż. Schorzenie to ma charakter nawracający – notuje się sporo przypadków ponownego wystąpienia dyskopatii, zwłaszcza, gdy doszło do uszkodzenia dużej liczby dysków w kręgosłupie.

 


 

Jakie są najczęstsze objawy dyskopatii u psa?

 

Objawy przyjmują różne formy, uzależnione od razy i wieku psa oraz od stopnia postępu choroby. Najczęstsze objawy dotyczą odcinka piersiowo-lędźwiowego, rzadziej odcinka szyjnego. Jeżeli zaobserwujemy u swojego pupila niechęć do skakania i chodzenia po schodach, osowiałość i brak apetytu, problemy z poruszaniem się lub pierwsze objawy niedowładu tylnych kończyn, kulawizny przednich kończyn,  a także skurcze mięśni karku i szyi, po pojawieniu się tych symptomów, powinniśmy udać się na kontrolę do weterynarza.

Ważne jest by w momencie wystąpienia pierwszych objawów dyskopatii rozpocząć leczenie, gdyż tylko jej wczesne wykrycie i szybkie leczenie daje nadzieję na całkowite wyleczenie choroby.Jak należy leczyć dyskopatię?

 

Dyskopatia u psa nieleczona postępuje, co związane jest z rozwojem zmian zwyrodnieniowych i rozprzestrzenianiem się ich na sąsiednie przestrzenie międzykręgowe oraz inne odcinki kręgosłupa.Dyskopatię można nieoperacyjnie (zachowawczo) lub operacyjnie.

Leczenie zachowawcze przeprowadza się zazwyczaj w przypadku wystąpienia łagodnych objawów choroby. Pierwszym jej celem jest zmniejszenie bólu. Następnie dzięki metodom terapii manualnej mamy  możliwość zmniejszenia napięcia mięśniowego, poprawę funkcji ruchowej poszczególnych segmentów ruchowych kręgosłupa i w ostatecznym efekcie zmniejszenie sił ściskających krążek międzykręgowy.
Leczenie operacyjne polega na usunięciu ucisku na rdzeń kręgowy. W tym celu wyskrobuje się zwyrodniałe jądro miażdżyste (zabieg fenestracji) bądź usuwa cały zmieniony dysk (zabieg hemilaminectomii). Należy pamiętać, że rdzeń kręgowy leczony przy pomocy zabiegu operacyjnego regeneruje się bardzo powoli, przeważnie od 1 do 3 miesięcy. 

 

=1